Staramy się o certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu

- konkurs plastyczny "Bezpiecznie w sieci"

- kurs e-learning

- spotkanie z policjantem

- zajęcia integracyjne uczniów klas 5-6 z klasami młodszymi

- spotkanie profilaktyczne z rodzicami uczniów ZSS nr1

- szkolenie Rady Pedagogicznej pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci

Szkolenie Rady Pedagogicznej

24 listopada 2011r. odbyło się Szkolenie Rady Pedagogicznej pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Szkolenie prowadził trener z Centrum Edukacyjnego Fundacji Kidprotect. Po szkoleniu, na Radzie Pedagogicznej nastąpiło podsumowanie działan prowadzonych przez E. Paliczuk, A. Głowacką, E. Szafranowicz, w ramach programu Szkoła Bezpiecznego Internetu. Szkolenie Rady Pedagogicznej było ostatnim etapem tych działań. W tej chwili oczekujemy na przyznanie szkole certyfikatu.

Spotkanie profilaktyczne z rodzicami uczniów ZSS nr1

28 września 2011r. odbyło się spotkanie profilaktyczne z rodzicami uczniów Zespołu Szkół nr 1,  pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Zostały przygotowane ulotki dla rodziców z materiałami edukacyjnymi.

Rodzice uczestniczyli w prezentacji multimedialnej, gdzie zostały przedstawione różne rodzaje zagrożeń, dane statystyczne dotyczące czasu spędzanego przez dzieci przy komputerze. Przybliżona została tematyka uzależnienia od Internetu i gier komputerowych. W prezentacji przedstawione zostały wskazówki dla rodziców, jak mogą sobie poradzić z tymi problemami oraz sposoby, jak można unikać sytuacji stanowiących zagrożenie w Internecie.

Organizacja Dnia Bezpiecznego Internetu

Już po raz czwarty nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). W styczniu 2011 roku do organizatorów akcji zgłoszona została inicjatywa naszej szkoły. Również w styczniu została podjęta decyzja o przystąpieniu naszej szkoły do programu Szkoła Bezpiecznego Internetu. Będziemy starać się o prestiżowy certyfikat placówki troszczącej się o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie. Panie E. Paliczuk, A. Głowacka i E. Szafranowicz przygotowały szereg działań w ramach obchodu Dnia Bezpiecznego Internetu 2011.

Konkurs plastyczny "Bezpiecznie w sieci"

W dniach 17-31 stycznia trwał w naszej szkole konkurs plastyczny „Bezpiecznie w sieci”. Prace można było wykonywać zespołowo lub indywidualnie różnymi technikami.

Klasa VIa, pod opieką pani E. Paliczuk, przygotowała wystawę prac na korytarzu na parterze szkoły, a także gazetkę „Zasady bezpieczeństwa w sieci”.

W konkursie wyróżnieni zostali: równolegle klasy IIIc i IIId gim-  wycieczka do Telepizzy i Aquaparku, klasa VIa- słodkie upominki i dodatnie punkty za udział w konkursie, uczennica klasy V Kasia Błasińska za grafikę komputerową - słodki upominek i dodatnie punkty za udział w konkursie.

Spotkanie z Policjantem z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

W dniu 8 lutego 2011 uczniowie ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu, na które zostali zaproszeni przedstawiciele Komendy Miejskiej w Radomiu. Spotkanie to odbyło się w ramach obchodów w naszej szkole Dnia Bezpiecznego Internetu. Na wstępie zaproszeni goście obejrzeli wystawę prac pt.: „Bezpiecznie w sieci”. Podkreślili zaangażowanie uczestników konkursu w przygotowanie prac i plakatów. Następnie uczniom z III klas gimnazjum, którzy ukończyli kurs e-learning „Znajomi- nieznajomi” z platformy edukacyjnej „Dziecko w sieci”, zostały wręczone dyplomy. Potem przedstawiciel Policji zabrał głos i wygłosił prelekcję na temat „Aspekty prawne cyberprzemocy”. Prezentacja multimedialna  i krótkie filmy edukacyjne przybliżyły uczniom istotę zjawiska cyberprzemocy i jej skutków prawnych, moralnych, a także negatywny wpływ na psychikę i sposób reagowania ofiary cyberprzemocy. Podkreślone zostało, że w sieci nikt nie jest anonimowy. Pan Policjant podpowiadał jak należy zachować się będąc świadkiem cyberprzemocy, która dotyczy nie tylko wykroczeń popełnionych w Internecie, ale także za pomocą telefonu komórkowego.

Na zakończenie spotkania pani Dyrektor podziękowała gościom i uczestnikom za udział w spotkaniu podkreślając, że z Internetu należy korzystać w sposób odpowiedzialny i przemyślany.

DBI Reporter

Uczniowie klasy VIa wraz z nauczycielką informatyki p. E. Paliczuk wzięli udział w konkursie „DBI Reporter” ogłoszonym przez serwis  www.sieciaki.pl z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2011. W marcu 2011 roku do organizatorów konkursu zostało przesłane sprawozdanie z działalności uczniów podczas przebiegu akcji Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Uczniowie wspólnie z nauczycielką przygotowali gazetkę okolicznościową, wykonali plakaty na konkurs plastyczny, zorganizowali wystawę pokonkursową prac plastycznych o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Ponadto zaprosili uczniów klas młodszych na zajęcia integracyjne i zapoznali ich ze stroną www.przedszkolakisieciaki.pl.

W kwietniu bieżącego roku jury konkursu za aktywny udział w konkursie „DBI Reporter” przysłało, na adres szkoły,  uczniom klasy VIa dyplom uznania i nagrody pocieszenia. Byliśmy bardzo zadowoleni z otrzymanej paczki. Dziękujemy organizatorom konkursu „DBI Reporter” za to wyróżnienie.