Nasza szkoła zrealizowała projekt "Nie daj się wciągnąć" - bezpieczna rozrywka z komputerem dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej umysłowo.

Głównym założeniem projektu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo oraz z zaburzeniami zachowania na niebezpieczeństwa płynące z niewłaściwego korzystania z możliwości, jakie daje globalna sieć Internet.

Celem projektu była, poprzez praktyczne działanie, nauka właściwych sposobów zachowania się w sytuacjach związanych z anonimowością w sieci, możliwością ulegania niszczycielskim wpływom osób i działań napotykanych w sieci internetowej, a także promocja bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.

Projekt został podzielony na etapy:

- 30.01.2012r. – 03.02.2012r. - odbył się konkurs plastyczny dla najmłodszych „ Bezpieczna zabawa z Internetem”,

- 06.02.2012r. – 17.02.2012r. - odbył się konkurs na baner dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim ze szkoły podstawowej oraz dzieci i młodzieży upośledzonej w stopniu umiarkowanym,

- 20.02.2012r – 24.02.2012r. – odbył się konkurs na hasło, slogan lub wierszyk – „Bezpieczna rozrywka z Internetem” dla młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim z gimnazjum,

- 28.02.2012r. – odbyły się spektakle profilaktyczne "Zalogowany", wystawione przez Teatr Moralitet z Krakowa (dla klas I-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum).

- 06.03.2012r. -  odbył się konkurs wiedzy na temat zagrożeń i korzyści płynących z Internetu.

- 14.03.2012r. – nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród i dyplomów.

Osoby odpowiedzialne za projekt - p. Ewa Szafranowicz-Stefanowska, p. Anna Głowacka, p. Ela Paliczuk.

Oto niektóre z prac, które napłynęły na konkurs:

W ramach projektu szkoła zaprosiła Profilaktyczno - Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży MORALITET, z Krakowa. Spektakl „Zalogowany” ukierunkowany był na weryfikację potencjalnych zagrożeń płynących z Internetu. Aktorzy chcieli uświadomić uczniom, by korzystając z medium, jakim jest Internet wykazywali zawsze najwyższą ostrożność.

Zdjęcia z przedstawień profilaktycznych "Zalogowany"

Niektóre z haseł, sloganów lub wierszyków – „Bezpieczna rozrywka z Internetem”:

Mój laptop jest malutki,

Doskonały i chudziutki.

Komputery są bezpieczne,

Gdy mają antywira koniecznie.

W Internecie można pograć i podagać,

Ale na nieznane osoby trzeba uważać.

Nudy nie poczujesz,

W Internecie gdy serfujesz.

Gdy komputer odpoczywa,

Moja mama jest szczęśliwa.

Nie podawaj swoich danych.

Bądź mądry mój kochany!

Kolorowe internetowe gierki,

Nie są bezpieczne, jak gra w bierki.

Komputer nie zaszkodzi,

Gdy się na dwór też wychodzi.

Internet fajna rzecz,

Bo oglądać można mecz.

Nie podawaj danych w Internecie,

Bo nie będziesz bezpieczny w realnym świecie.

Rozstrzygnięcie konkursów

KONKURS PLASTYCZNY DLA NAJMŁODSZYCH

Ola Szymaniak I miejsce

Patryk Skrzypczak II miejsce

Wiktoria Kołodziejczyk  III miejsce

Nikodem Fryszkowski – wyróżnienie

KONKURS NA BANER

Piotr Szymczak I miejsce

Sebastian Cichawa II miejsce

Kinga Wasiak III miejsce

Katarzyna Błasińska wyróżnienie

KONKURS NA HASŁO, WIERSZYK

Aleksandra Jarosz I miejsce

Artur Waśkiewicz II miejsce

Aleksandra Mosionek III miejsce

KONKURS WIEDZY

Artur Waśkiewicz I miejsce

Mikołaj Mosionek II miejsce

Maciej Sołśnia III miejsce

Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu mikrograntów "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje.

FDN nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszej publikacji.