CERTYFIKAT "PILIGRIM"

16.05.2016 dyrekcja naszej szkoły wspólnie z grupą nauczycieli, uczestniczyła w międzynarodowej konferencji "Synergia, edukacja, integracja". Nasza szkoła została uhonorowana certyfikatami "PILIGRIM" za  realizację projektu aktywizacji społeczno - ruchowej osób niepełnosprawnych - "Poznajmy się przez ruch". Projekt zrealizowali nauczyciele ZSS Nr1 -  mgr Paweł Podsiadło, mgr Artur Janas i mgr Iwona Petz przy wsparciu Pani dyrektor mgr Doroty Jastrzębskiej. Założenia projektu i osiągnięcia naszej szkoły przedstawiła mgr Sylwia Janas.

Nasz projekt dotyczy aktywizacji społeczno – ruchowej osób niepełnosprawnych. Zwracamy w nim uwagę na kwestie samorealizacji, rozwoju i przeżycia sukcesu osób z niepełnosprawnością. Skupiamy się na indywidualnych zdolnościach i kontaktach międzyludzkich, które bardzo często są pomijane, w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Staramy się angażować jak największą liczbę osób spoza środowiska osób niepełnosprawnych, angażując je do pomocy i wspólnej rywalizacji.
 Integralną częścią naszego projektu jest organizacja Radomskiej Spartakiady dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Spartakiadę, w tym roku szkolnym organizowaliśmy już po raz dziewiąty, a naszym najważniejszym partnerem i współorganizatorem, od początku istnienia imprezy jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem“.

Współpraca między naszymi instytucjami trwa już 10 lat i jest ukierunkowana na pomoc osobom niepełnosprawnym z regionu radomskiego.

Radomska Spartakiada dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej skupia podczas zawodów i imprez towarzyszących ponad dwieście osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzroku i słuchu.
Przyświecają nam takie cele jak integracja środowiska osób niepełnosprawnych, popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu, stworzenie szansy wszystkim uczestnikom zawodów na przeżycie własnego sukcesu, a także organizacja doskonałej zabawy na świeżym powietrzu.
Podczas spartakiady organizujemy zajęcia w dwóch strefach. Strefa gier i zabaw rekreacyjnych przeznaczona dla wszystkich uczestników obejmuje konkurencje zręcznościowe - takie jak skoki na trampolinie, zabawy na dmuchanych platformach, tory przeszkód, grę w rzutki i bilard; zorganizowana jest również strefa artystyczna gdzie uczestnicy mogą stworzyć własne prace, wziąć udział w tworzeniu plakatu zbiorowego, a także przyozdobić własną twarz wykonaną przez plastyków aplikacją, całej imprezie towarzyszy również dyskoteka prowadzona przez disc jockeya.
 Druga strefa to strefa sportowa, dostosowana jest do różnego rodzaju niepełnosprawności, zajęcie dla siebie znajdą tu osoby z każdym rodzajem niepełnosprawności, a stanowiska startowe obsługują specjaliści w poszczególnych dziedzinach. Strefa sportowa obejmuje takie konkurencje jak mistrz bowlingu, pentaque, łucznictwa, strongman, mistrz ataku, zwinny maluch czy też wyścigowy wózek.
Uczestnicy spartakiady rywalizują ze sobą w konkurencjach indywidualnych i zespołowych, a na zakończenie imprezy organizujemy integracyjne grillowanie i wręczanie nagród i wyróżnień. Jako że naszej imprezie przyświeca cel najważniejszy jakim jest uśmiech osoby niepełnosprawnej, wszyscy uczestnicy zostają nagrodzeni dyplomem i drobnym upominkiem.
 Żegnają nas okrzyki zadowolenia i deklaracje chęci wzięcia udziału w imprezie, w przyszłym roku.
Kolejnym nierozerwalnym elementem naszego projektu jest działalność „Klubu rowerowego“. W ramach klubu organizowane są rajdy i wycieczki rowerowe, na których dokładamy wszelkich starań żeby nasi podopieczni kształtowali pozytywne cechy osobowości takie jak wytrwałość, siła woli, samokontrola czy też odwaga. Przyświeca nam motto „Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód”. Podczas zajęć klubu rowerowego nasi podopieczni biorą udział w rywalizacji indywidualnej ścigając się i pokonując tory przeszkód na rowerze. Biorą też udział w rywalizacji zespołowej startując we wspólnych zawodach rowerowych z ośrodkami i szkołami z terenu powiatu radomskiego.

Rajdy rowerowe to doskonały czas na integrację w rozmaitych grupach i zespołach, poza konkurencjami rowerowymi organizujemy również rozmaite zawody sportowo -rekreacyjne, testy wiedzy turystyczno – krajoznawczej, a także wspólne spotkania przy ognisku. Stale współpracujemy z Radomskim Klubem Turystyki Rowerowej „Orkan”, który pomaga na we wszystkich przedsięwzięciach.