XXVI Wiosenny Rajd na Raty

zorganizowany przez Odział Miejski PTTK w Radomiu

19 marca  uczniowie Szkolnego Koła Turystycznego „TRAPERZY” pod opieką pani R. Soboń wyruszyli na poszukiwanie wiosny.

Trasa naszej wędrówki prowadziła z Garbatki Letnisko do Żytkowic przez jeden z najpiękniejszych rezerwatów–Rezerwat Krępiec. Obejmuje on fragment urozmaiconego krajobrazu Puszczy Kozienickiej z głęboko wciętymi dolinami strumieni Brzeźniczki i Krępca. Wśród licznych starodrzewi występują dęby w wieku 200-300 lat, sosny ok. 180 lat oraz ponad 100-letnie klony. Skarpy potoków wyróżniają się bardzo ciekawą roślinnością. Pokonując szlak mieliśmy czasami wrażenie, że jesteśmy w górach.

Trasę prowadził przewodnik – pan Karol, który jak zawsze ciekawie opowiadał nam o przyrodzie i historii.  W rajdzie oprócz nas uczestniczyli nasi koledzy i koleżanki z SKKT-PTTK Nr 279 „JĘDRUSIOWE” oraz wielu indywidualnych turystów.

Tradycyjnie już było ognisko i pieczenie kiełbasek. Pogoda nam dopisała, słoneczko ogrzewało nas pierwszymi wiosennymi promieniami a i pierwsze oznaki wiosny dało się już zauważyć w pąkach krzewów, drzew oraz wiosennych kwiatów.