Rajd Szlakiem Niepodległości

Z okazji  Święta Niepodległości i realizacji projektu edukacyjnego „Jestem Polakiem” w klasach „U”  panie Agnieszka Kalbarczyk i Ewa Kuczara  zorganizowały Rajd Szlakiem Niepodległości po Radomiu.

Celem naszej wycieczki było: wyrabianie szacunku dla przeszłości - Święta Niepodległości, dla tradycji historycznych i symboli narodowych, rozwijanie zainteresowania własną miejscowością, dostrzeganie piękna miasta Radom i kształtowanie postawy patriotyzmu lokalnego oraz poczucia przynależności do własnego kraju.

24 listopada 2015 roku w  mglisty, prawie zimowy dzień wyruszyliśmy ze szkoły, by zwiedzić nasze miasto. Byliśmy umówieni z przewodnikiem PTTK panem Jackiem Junakiem pod Pomnikiem Czynu Legionów – pomnik zajmuje centralne miejsce radomskiego rynku. Pierwszy raz został wystawiony w 1930 roku. W 1940 roku, podczas niemieckiej okupacji, został zburzony. Ponownie stanął na rynku w 1998 roku – w 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Następnie ruszyliśmy „Szlakiem Niepodległości” po Radomiu. Poznaliśmy legendy i  historię  miasta, pan przewodnik opowiedział  nam o ciekawych miejscach i  ludziach związanych z Radomiem. Byliśmy  na lekcji muzealnej. Oglądaliśmy film i makiety starego Radomia. Byliśmy przy symbolicznym grobie nieznanego żołnierza pod kościołem garnizonowym.

Nasza wycieczka Szlakiem Niepodległości po Radomiu była ciekawa, zdobyliśmy wiedzę z zakresu historii Polski i naszego miasta. Zwiedziliśmy najważniejsze zabytki historyczne związane z niepodległością Polski w Radomiu.