Spotkanie z położną

W dniu 2 czerwca 2017r. naszą szkołę, po raz kolejny, odwiedziła położna p. mgr Agnieszka Dąbrowska, która przygotowała prelekcję na temat „Dojrzewam - moje ciało się zmienia. Intymność i higiena osobista”. Na spotkanie z naszym gościem zostały zaproszone uczennice klas gimnazjalnych. Pani Agnieszka w sposób ciekawy i oryginalny przedstawiła wiele wątków dotyczących zmian zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania. Omówiła także aspekty intymności i higieny osobistej. Zwróciła także szczególną uwagę na poprawność i kulturę języka
w wypowiedziach dotyczących intymnych części ciała – eliminowanie wulgarnych określeń. Były też ćwiczenia praktyczne z instruktażem (np. wymiana podpaski), porady (np. Co zrobić, w chwili, kiedy zaczęła się miesiączka, a nie mam przy sobie podpaski?, Jak skutecznie usunąć plamę miesiączkową? Itp).  Głównym celem spotkań z położną jest edukowanie w zakresie zmian zachodzących w organizmie w okresie dojrzewania, uświadamianie konieczności dbania o higienę osobistą, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za swoje ciało, w tym poszanowanie intymności własnej i czyjeś, wdrażanie do jak największej samodzielności w zakresie samoobsługi, rozwijanie umiejętności mówienia o swoim ciele w sposób społecznie akceptowany- eliminowanie potocznego lub wulgarnego nazewnictwa.

J. Zięba