Święto Pieczonego Ziemniaka – rajd rowerowy

W poniedziałek 3 października przyłączyliśmy się do obchodów Święta Pieczonego Ziemniaka, które już po raz czwarty zorganizował Ośrodek Szkolno – Wychowawczy imienia Janusza Korczaka,  zapraszając dzieci i młodzież z różnych szkół, stowarzyszeń i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Mimo deszczu wyruszyliśmy spod naszej szkoły i dołączyliśmy do grupy rowerzystów z SKKT „Jędrusiowe”. Nie przeszkadzały na przelotne opady, ale żebyśmy za bardzo nie zmokli trasa rowerowa została skrócona do 25 kilometrów. Przejeżdżając przez Trablice, wstąpiliśmy do Domu Pamięci Księdza Romana Kotlarza, który słynie z gościnności i serdeczności i przyjmuje gości „czym chata bogata, tym rada”, a więc była kawa, herbata i ciasteczka. Oczywiście na naszej głównej imprezie w skansenie było równie miło i gościnnie. Organizatorzy przygotowali smakowity poczęstunek z wielu  dań, nie zabrakło również pieczonych ziemniaków. Czas przyjemnie minął nam na zabawach przy muzyce, występach, konkursach i „buszowaniu” po muzeum, bo mogliśmy swobodnie w mniejszych i większych grupkach, na rowerze lub pieszo przemieszczać się i zaglądać w każdy zaułek. Dzięki temu mieliśmy okazję lepiej poznać i wyobrazić sobie dawne zwyczaje na polskiej wsi, a przede wszystkim wykopki zakończone pieczeniem ziemniaków, z których wywodzi się dzisiejsze Święto Pieczonego Ziemniaka.

Grupę czterdziestu czterech rowerzystów prowadził pan Andrzej Małecki. Rowerowa ekipa z naszej szkoły liczyła osiemnaście osób.