Apel "Prawa dziecka"

Bardzo ważne jest, by każde dziecko znało swoje prawa. Dziecko świadome swoich praw jest w stanie łatwiej obronić się przed przemocą, krzywdzeniem, dyskryminacją, wie że ma do tego prawo i że są instytucje, które powinny mu pomóc. Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka, uchwalona przez ONZ w listopadzie 1989 roku. Prawa dziecka zawarte w konwencji omówiliśmy na podstawie bajek: Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia na apelu przygotowanym przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie rozpoznawali jakie prawa bohaterów baśni zostały złamane i wymieniali osoby i instytucje, do których mogłyby się one zwrócić o pomoc, gdyby obowiązywała wówczas Konwencja o prawach dziecka.  Odbył się również quiz, podczas którego uczniowie wykazali się znajomością zagadnień związanych z prawami dziecka.