TIK kluczem do świata realnego – Konkurs Grantowy 2017 Fundacji Orange

Od 8 do 14 czerwca 2017roku po raz kolejny w naszej szkole realizowaliśmy projekt Fundacji Orange tym razem pt  „TIK kluczem do świata realnego”, którego celem było poszerzanie kompetencji cyfrowych uczniów przez użycie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Nauka jest najlepsza poprzez zabawę, a w zabawie coraz częściej wykorzystujemy TIK. To doskonałe narzędzie edukacyjne w poszerzaniu kompetencji cyfrowych uczniów. Aktywności realizowane w ramach projektu polegały na zaaranżowaniu tzw. escape roomów (pokojów zagadek). Każda klasa przygotowała dla klasy równoległej zagadki do escape rooma, w pomieszczeniu zaaranżowanym na podobieństwo gier komputerowych, gdzie uczniowie rozwiązując zagadki o różnym stopniu trudności musieli wydostać się z niego wykazując się sprawnością intelektualną. Trofeum trafiło do nich, jeżeli odpowiedzieli na zaszyfrowane pytania, odnaleźli wskazówki ukryte w kodzie czy wykorzystali robota w dojściu do kolejnej podpowiedzi. Wszystkie wskazówki pozostawione w pokojach a pozwalające rozwiązać zagadki były zakodowane w postaci zagadek ze Scottie Go!, QR kodów, gadających avatarów, ukrytych znaków na czytnikach pamięci.

Było naprawdę fajnie!

Po raz kolejny byli w naszej Szkole Wolontariusze Orange, którzy wspomagali nauczycieli Szkoły panią Ewę Szafranowicz – Stefanowską (pomysłodawca scenariusza) i panią Ewę Kuczara w przeprowadzeniu zajęć w ramach grantu przyznanego przez Fundację Orange. Projekt pokazał naszym uczniom, że nauka przedmiotów nie musi być nudna.

Zdobyliśmy przyjaciół, integrowaliśmy się, współpracowaliśmy razem w grupie, przezwyciężaliśmy nieśmiałość. Zajęcia zostały przeprowadzone dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Orange, Nauczycieli Szkoły oraz zakupionym w ramach projektu pomocom. Uczniowie otrzymali okolicznościowe nagrody wraz z okolicznościowymi dyplomami a na koniec podziękowali sobie za wspólną pracę. Zajęcia zakończono przy miłej rozmowie konsumując przygotowane „słodkości”. Uczestnicy projektu byli bardzo zadowoleni, co widać na zdjęciach!

Serdecznie dziękujemy Fundacji Orange za miłe i twórcze zajęcia i zapraszamy do naszej szkoły!

E. i M. Kuczara

E. Szafranowicz