Wizyta w Mobilnym Muzeum Zabytkowych Rowerów

Mobilne Muzeum Zabytkowych Rowerów powstało z inicjatywy Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”, które zajmuje się odkrywaniem rowerowej historii Radomia.

Wśród zbiorów muzeum znajdują się rowery marki „Łucznik” produkowane przez Fabrykę Broni w Radomiu w latach przedwojennych oraz pamiątki związane z osiągnięciami radomskich kolarzy, bogata kolekcja rowerów z czasów PRL – u i piękne bicykle.

Każdego roweru mogliśmy dotknąć oraz przekonać się na własnej skórze, jak trudna była jazda na bicyklach. Pan Łukasz Wykrota w ciekawy sposób przedstawił nam historię radomskiego kolarstwa i historię roweru, opowiadał o konstrukcji i wyposażeniu dawnych rowerów, sukcesach radomskich kolarzy, o miejscach związanych z radomskim sportem rowerowym.

Dziękujemy „Sprężystym”( tak dawniej nazywano cyklistów) za interesującą lekcję historii.

Iwona Petz