Poszukiwania Świętego Mikołaja

Kolejny miesiąc projektu za nami. W grudniu, podczas zajęć w ramach realizacji Programu grantowego mPotęga „Nieprzypadkowy sukces-gamifikowanie zajęć matematycznych z narzędziami TIK” - uczniowie udali się na poszukiwanie Świętego Mikołaja.

Sala gimnastyczna została zamieniona w salę zagadek matematycznych, których rozwianie przybliżało uczniów do odnalezienia Świętego Mikołaja. Najpierw uczniowie mieli za zadanie posegregować i poklasyfikować elementy według określonych cech-jako element kodowania. Po wykonaniu zadania mogli otworzyć zaszyfrowaną puszkę z kolejnym zadaniem. Dalej odczytując QR kody poznali nowy sposób kodowania informacji za pomocą obrazka. I znów okazało się, że matematyka i nowe technologie są wszędzie, przecież prawie każdy produkt obecnie posiada kwadratowy obrazek do odczytania zakodowanych informacji.

Kolejne zagadki matematyczne dotyczyły zadań arytmetycznych, których wykonanie możliwe było tylko za pomocą wykonania zadania zgodnie z logiczną instrukcją. Jednak najciekawszym zadaniem które zachwyciło każdego z uczniów była praca z Ozobotem. Uczniowie z dużym zaangażowaniem kodowali świąteczną drogę Ozobota.

Wszystkie wykonane zadania zaprocentowały nagrodą w postaci odnalezienia przez uczniów ukrytej sylwetki Świętego Mikołaja!

Aldona Klecha

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.