VII Tydzień Wychowania - 10-16 września 2017 roku

Maryja- Wychowawczynią pokoleń

Papież Franciszek, gdy został wybrany na Stolicę Piotrową zawierzył swój pontyfikat Maryi. Było to świadectwo mówiące światu, że nowo wybrany papież jest czcicielem Matki Bożej.

My przeżywając jubileusz trzechsetlecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi chcemy zawierzyć jej życie osobiste i rodzinne.

Maryja jako osoba refleksyjna  uczy nas otwierania się na Boga i łaskę. W  wychowaniu decydujące znaczenie ma miłość rodziców, która charakteryzuje się trwałością, bliskością rodziców, ich dostępnością emocjonalną i wrażliwością na sygnały dziecka.

W wychowaniu nieodzowna jest obecność obojga rodziców ojca i matki.  Pełna rodzina, panująca w domu atmosfera mają zasadniczy wpływ na wychowanie. Dzięki temu dziecko może doświadczać bezpieczeństwa i pewności. Więź z rodzicami wywiera znaczący wpływ na obraz Boga, modlitwę i przeżywanie wiary. Czytając biografie świętych możemy się przekonać jak wielki wpływ na ukształtowanie ich dojrzałości mieli rodzice.

Rodzice powinni korzystać z doświadczenia wychowawców, pedagogów, a kiedy jest to potrzebne z pomocy psychologicznej i medycznej, łącząc te wysiłki z modlitwą i zawierzeniem swych dzieci Jezusowi i Jego Matce.

Polecam konferencje dla rodziców i wychowawców na stronie http://tydzienwychowania.pl/materialy/tydzien-vii/

Edyta Orzechowska