W muzeum

W poniedziałek 14 maja uczniowie klas 2bpg, 2cg i 3cpg wzięli udział w lekcji, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zwiedzaliśmy wystawę pt. "Zanim powstało miasto. Początki Radomia". Naszym przewodnikiem była pani Paulina, która bardzo ciekawie opowiadała o średniowiecznej historii naszego miasta - grodu nad Mleczną. Poznaliśmy życie mieszkańców w średniowiecznej osadzie. Oglądaliśmy film  z wykopalisk archeologicznych, które znajdowały się na terenie najstarszej części Radomia - na Piotrówce. Później pani Paulina pokazała nam eksponaty -rzeczy codziennego użytku znalezione podczas tych wykopalisk. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach i wykonywaliśmy z kawałków tkanin i nici-  lalki Motanki. Dawniej lalki robiono samodzielnie. Lalki te traktowano jako talizmany. Niektóre z nich spełniały marzenia. Przedstawione na naszych zdjęciach lalki miały różne nazwy dostosowane do ich przeznaczenia np. nierozłączki, dziesięciorączka, dwugłowa, lichomanki, otulaczki.

Pani Paulina opowiedziała nam również o lalce zwanej pieluszniczka. Tę lalkę robiła mama dla dziecka ze swoich ubrań. Dziecko czując zapach matki uspakajało się. Bardzo nam się podobała ta lekcja muzealna.

Elżbieta Paliczuk