Aktywności matematyczne w Kuchennych Rewolucjach

Kolejny miesiąc za nami i kolejne zajęcia realizowane w ramach Programu „mPotęga” „Nieprzypadkowy sukces – gamifikowanie zajęć matematycznych  z narzędziami TIK”, zakończyły się.

Listopad upłynął na nauce matematyki w pracowni gospodarstwa domowego. Początkowe zajęcia dotyczyły odczytywania instrukcji przygotowania łatwych potraw, takich jak kisiel czy budyń. Dzieci odmierzały odpowiednią ilość płynów, przeliczały ile jest mililitrów w litrach. Ile szklanek mieści się w litrowym kartonie mleka. I czy dla wszystkich w takim razie starczy.

Przy przygotowaniu placków uczniowie nauczyli się zamiany gramów na mililitry przy użyciu aplikacji. Bardzo przydatna okazała się waga kuchenna, która pozwoliła na precyzyjne odmierzanie składników do ciast i ciasteczek.

Podczas przygotowywania pizzy niektórzy przypominali sobie wiadomości o ułamkach, a inni dopiero się o nich dowiadywali. Wszyscy się zastanawiali, jaką zje się część pizzy z całości, jeśli pizza będzie okrągła, a jaką jeśli będzie prostokątna. Czy każdy otrzyma po równo? Okazało się, że nauka ułamków na przykładzie pysznej pizzy jest prosta.

Jedna z grup zaprosiła kolegów na pizzę, ale musiała przeliczyć składniki na większą ilość gości. I tu znowu matematyka okazała się bardzo przydatna.

Nauka zamiany angielskich jednostek miar i wag na europejskie przydała się podczas pieczenia tortu, którym zostali poczęstowani uczestnicy zabawy andrzejkowej.

Przy przyrządzaniu każdej nowej potrawy dzieci uczyły się wykorzystania matematyki w praktyce.

W ramach projektu odbyły się również warsztaty dla rodziców "Znaczenie gier w rozwijaniu umiejętności matematycznych i w kształtowaniu postaw społecznych", przeprowadzone przez metodyk z Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Ewa Szafranowicz

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.