Jak zostać naszym uczniem    Spacer po szkole    Historia    Wspomaganie    Lekcje to nie wszystko...    Nasze sukcesy

 Strona główna

Aktualności

Kalendarz roku szkolnego

Organy szkoły

Godziny urzędowania

Dokumenty szkolne

Publikacje

Archiwum

Przydatne linki

 

 

 

 

"Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię."
Bp Jan Chrapek

 

Aktywności matematyczne w Kuchennych Rewolucjach

 

Kolejny miesiąc za nami i kolejne zajęcia realizowane w ramach Programu „mPotęga” „Nieprzypadkowy sukces – gamifikowanie zajęć matematycznych  z narzędziami TIK”, zakończyły się.  

Listopad upłynął na nauce matematyki w pracowni gospodarstwa domowego. Początkowe zajęcia dotyczyły odczytywania instrukcji przygotowania łatwych potraw, takich jak kisiel czy budyń. Dzieci odmierzały odpowiednią ilość płynów, przeliczały ile jest mililitrów w litrach. Ile szklanek mieści się w litrowym kartonie mleka. I czy dla wszystkich w takim razie starczy.

Przy przygotowaniu placków uczniowie nauczyli się zamiany gramów na mililitry przy użyciu aplikacji. Bardzo przydatna okazała się waga kuchenna, która pozwoliła na precyzyjne odmierzanie składników do ciast i ciasteczek.

Podczas przygotowywania pizzy niektórzy przypominali sobie wiadomości o ułamkach, a inni dopiero się o nich dowiadywali. Wszyscy się zastanawiali, jaką zje się część pizzy z całości, jeśli pizza będzie okrągła, a jaką jeśli będzie prostokątna. Czy każdy otrzyma po równo? Okazało się, że nauka ułamków na przykładzie pysznej pizzy jest prosta.

Jedna z grup zaprosiła kolegów na pizzę, ale musiała przeliczyć składniki na większą ilość gości. I tu znowu matematyka okazała się bardzo przydatna.

Nauka zamiany angielskich jednostek miar i wag na europejskie przydała się podczas pieczenia tortu, którym zostali poczęstowani uczestnicy zabawy andrzejkowej.

Przy przyrządzaniu każdej nowej potrawy dzieci uczyły się wykorzystania matematyki w praktyce.

W ramach projektu odbyły się również warsztaty dla rodziców "Znaczenie gier w rozwijaniu umiejętności matematycznych i w kształtowaniu postaw społecznych", przeprowadzone przez metodyk z Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Ewa Szafranowicz

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Zobacz galerię