APEL „JAK BYĆ DOBRYM CZŁOWIEKIEM ?”

„CZYŃ DRUGIEMU, CO TOBIE MIŁE”

W dniu 26 października odbył się apel wychowawczy „Jak być dobrym człowiekiem?” połączony z apelem w ramach projektu edukacyjnego „Czyń Drugiemu, co Tobie miłe”.

W tym roku szkolnym uczniowie klas  2ag, 2bg, 2bgp, 2cgp, 2cg, 3ag wraz z wychowawcami biorą udział w projekcie edukacyjnymCzyń Drugiemu, co Tobie miłe”. Jak zachęcić rówieśników do czynienia dobra, okazywania szacunku i zrozumienia wobec istot żyjących - zwierząt?

Głównym celem podejmowanych w ramach projektu działań jest aktywizowanie uczniów do działania na rzecz zwierząt, zachęcanie do czynienia dobra, okazywania szacunku i zrozumienia wobec zwierząt, a co się z tym wiąże – profilaktyka agresji, zachowań niepożądanych, w tym przeciwdziałanie wulgaryzacji języka.

Nasz projekt rozpoczął się we wrześniu 2017r., a zakończy się w styczniu 2018r. Koordynatorem projektu jest p. Jolanta Zięba.

Podczas realizacji projektu współpracujemy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu i większość naszych działań jest skierowana na szeroko rozumianą pomoc zwierzętom ze schroniska.

Jednym z zadań są wyjazdy do schroniska. Pierwszy już za nami, uczestniczyły w nim klasy: 2ag oraz 2cpg wraz z wychowawcami p. G. Gałęzią i p. J. Ziębą.

Podczas apelu zrelacjonowaliśmy naszą wizytę w schronisku, omówiliśmy realizację zaplanowanych zadań. W czasie wizyty w schronisku, wspólnie z pracownikiem schroniska,  wybraliśmy 5 piesków, zebraliśmy informacje na ich temat, zrobiliśmy zdjęcia i nagraliśmy filmiki. Na apelu zaprezentowaliśmy profile tychże piesków i zachęcaliśmy do włączenia się w poszukiwania dla nich kochających domów i opiekunów. Przeprowadziliśmy także zaplanowaną zbiórkę pieniężną na rzecz potrzebujących zwierząt.

W czasie apelu, oprócz omawiania kwestii wychowawczych, pani pedagog M. Włodek wprowadziła zgromadzonych uczniów i pracowników szkoły w chwile refleksji i zadumy w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Dzięki prezentacji i pytaniom, które zadawała, mogliśmy głęboko zastanowić się nad tym, co jest ważne w życiu. Uczniowie mieli możliwość wypowiadania się na forum, udzielania odpowiedzi na pytania.  Wypowiedzi niektórych uczniów były bardzo wzruszające.

Podczas apelu zostało także wręczonych mnóstwo nagród, wyróżnień i podziękowań dla uczniów naszej szkoły. Uczniowie zostali nagrodzeni m.in. za zachowanie, za udział w różnych akcjach charytatywnych, w tym w zbiórkach żywności organizowanych przez Bank Żywności oraz zbiórkach na rzecz zwierząt ze schroniska. Uczniowie otrzymali także nagrody za udział w konkursie plastycznym organizowanym przez nauczycieli naszej świetlicy szkolnej.

Jolanta Zięba