PROJEKT GIMNAZJALNY „CZYŃ DRUGIEMU, CO TOBIE MIŁE” ZAKOŃCZONY

Projekt „Czyń Drugiemu, co Tobie miłe”, w którym brały udział klasy gimnazjalne zakończył się. Głównym celem było aktywizowanie uczniów do podejmowania działań na rzecz zwierząt, zachęcanie do czynienia dobra, okazywania szacunku i zrozumienia wobec istot żyjących, a co się z tym wiąże – profilaktyka agresji, zachowań niepożądanych, w tym przeciwdziałanie wulgaryzacji języka.

Wspólnymi siłami udało się nam zrealizować niemal wszystkie zaplanowane zadania. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele angażowali się w ich realizację i podejmowanie działań, wyzwań. Cieszymy się, że udało się nam zachęcić wielu ludzi do pomagania innym, a zwłaszcza zwierzętom. Społeczność szkolna włączyła się realizację naszych zadań, nauczyciele oraz uczniowie z klas nie biorących udziału w naszym projekcie pomagali nam, odwiedzili nawet schronisko, z którym współpracowaliśmy podczas projektu. W naszych działaniach wspierali nas rodzice uczniów, a także zupełnie nieznane nam osoby.

Podczas trwania projektu współpracowaliśmy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu. Organizowaliśmy wyjazdy do schroniska, apele, akcje pomocowe, zbiórki rzeczowe i pieniężne na rzecz zwierząt. Opiekowaliśmy się także wybranymi pięcioma pieskami, którym aktywnie poszukiwaliśmy domów, m.in.: tworząc plakaty, profile i zamieszczając je na szkolnej stronie i portalu społecznościowym, przekazując informacje, zachęcając ludzi do ich adopcji. Z radością dzielimy się informacją, że trzy pieski już znalazły domy:-).

Pracy było dużo, ale zdecydowanie więcej było pozytywnej energii, która dawała nam siłę do działania - pomagania. Projekt się zakończył... Na spotkaniu podsumowującym wspominaliśmy nasze działania, oglądaliśmy zdjęcia, filmy, ale co najważniejsze – podjęliśmy wspólną decyzję, że będziemy pomagać dalej!

Chociaż projekt już za nami, to my ciągle tacy sami
– wciąż gotowi do pomocy, do niesienia jej w dzień i w nocy.
Pomoc innym naszym celem, naszą drogą i apelem.
Bądźmy wszyscy zgodni, czujni, pomagajmy, reagujmy.
Bo pomagać wielka rzecz, znieczulicy mówmy: „Precz!”

Wszystkim, którzy wspierali nasze działania, dziękujemy!

Pragniemy także nadmienić, że nasz projekt został zgłoszony do VIII edycji ogólnopolskiego konkursu wydawnictwa Nowa Era „Projekt z klasą”. Otrzymaliśmy certyfikat  „Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła 2018” za promowanie pracy metodą projektu oraz wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych. Brawo MY!

Opiekun projektu

Jolanta Zięba