Międzyszkolna Gra Miejska z okazji 100–lecia odzyskania niepodległości

Świętowanie niepodległości i poznawanie historii może być super zabawą. Tak właśnie było u nas. Cofnęliśmy się w czasie o 100 lat, do dni odzyskania niepodległości w Radomiu. Zorganizowaliśmy grę miejską, w której brały udział również drużyny z innych placówek: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 29 z OI im. Władysława Broniewskiego, Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka oraz Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Sobótki, w sumie ponad 100 osób.

Gra rozpoczęła się w budynku Poczty Polskiej przy ulicy Prażmowskiego, uczestnicy odebrali list od Josefa Kucio z USA z prośbą o pomoc w poznaniu historii związanej z odzyskaniem wolności w naszym mieście oraz zadania do wykonania. Mimo, że padał deszcz piętnaście drużyn z ochotą przystąpiło do gry. Aby uniknąć tłoku i kolejek, grupy startowały w różnych miejscach. Jednym z nich była restauracja Parkowa, którą specjalnie dla nas otworzono dwie godziny wcześniej i poczęstowano nas herbatą malinową. Miejski Oddział PTTK udostępnił nam swoją siedzibę i  tam każdy uczestnik wykonał kokardę narodową. Poza tym w różnych punktach miasta uczniowie rozwiązywali zagadki na podstawie starych zdjęć i dokumentów, planu miasta i pamiątkowych tablic, malowali i skanowali kody QR, a przed Resursą Obywatelską mierzyli obwód Dębu Wolności. Na placu 72 Pułku Piechoty znajdowało się stanowisko, gdzie serwowana była grochówka, którą jadły z apetytem nawet największe niejadki i nic dziwnego, bo gotowali ją najlepsi kucharze wśród nauczycieli. Gra zakończyła się w Resursie Obywatelskiej projekcją filmu „Dąb Wolności”.

Za pomoc w zorganizowaniu międzyszkolnej gry miejskiej serdecznie dziękujemy:

- Pani Ewie Droździkowskiej - Mieńkowskiej i pracownikom Restauracji Parkowa

- Panu Łukaszowi Sobolowi prezesowi Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu

- Panu Marcinowi Kępie/ Resursa Obywatelska

- Pani Stanisławie Moldze/Poczta Polska przy ulicy Prażmowskiego w Radomiu

- Pani Beacie Nawrot dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka

- Panu Wojciechowi Nalberskiemu/Publiczna Szkoła Podstawowa nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Broniewskiego

Iwona Petz