Jak zostać naszym uczniem    Spacer po szkole    Historia    Wspomaganie    Lekcje to nie wszystko...    Nasze sukcesy

 Strona główna

Aktualności

Kalendarz roku szkolnego

Organy szkoły

Godziny urzędowania

Dokumenty szkolne

Publikacje

Archiwum

Przydatne linki

 

 

 

 

"Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię."
Bp Jan Chrapek

 

Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce”

29 listopada 2018 roku uczniowie klas 7bp i 1/2a wraz z wychowawcami  uczestniczyli w wystawie oraz warsztatach plastycznych w Muzeum Im .J. Malczewskiego w Radomiu. Wystawa pt: „Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce” prezentuje dziecięcych bohaterów nowel i powieści, poznawanych już w szkole od wczesnych lat szkoły podstawowej. Uczniowie mogli zobaczyć  wiejską chatę z autentycznym wyposażeniem z epoki: piecem, meblami, przedmiotami codziennego użytku - miejsce życia Janka Muzykanta czy Antka. Poznali  także ręcznie robione zabawki dziecięce oraz stroje ludowe. Na wystawie oglądali klasę szkolną z przełomu XIX i XX w. To szkoła znana z takich lektur jak „Ferdydurke”  czy „Syzyfowe prace”. W klasie są drewniane ławki z otworami na kałamarze, tablica drewniana, teczki na książki, podręczniki. Bohaterowie lektur to nie tylko dzieci żyjące w Polsce. Jest tu postać Tomka Sawyera  oraz Staś i Nel z „W pustyni i w puszczy”. Najbardziej kolorową częścią wystawy, która najbardziej podobała się dzieciom to gablota poświęcona bohaterom bajkowym z „Alicji w krainie Czarów”, „Małego Księcia”  czy postaciom z „Opowieści z Narni”. Wielkie wrażenie zrobiły na dzieciach  bardzo atrakcyjne eksponaty, m.in. model samolotu z czasów II wojny światowej, strój pilota, stara zdobiona szafa, ruszający się lew, wielokolorowe i bardzo autentyczne laki wyobrażające postaci Alicji, Kapelusznika, Królowej Kier i całej reszty bohaterów tej lektury.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, których celem było przywołanie postaci, bohaterów lektur. Przy użyciu materiałów plastycznych i wyobraźni mogli oni  uzyskać twarz ulubionego bohatera, spotkanego na wystawie. 

Zarówno zwiedzanie tej niezwykłej wystawy jak i udział w warsztatach muzealnych było dla uczniów ogromnym i niezapomnianym przeżyciem.

  

Opracowanie A. Klecha

 

Zobacz galerię