Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce”

29 listopada 2018 roku uczniowie klas 7bp i 1/2a wraz z wychowawcami  uczestniczyli w wystawie oraz warsztatach plastycznych w Muzeum Im .J. Malczewskiego w Radomiu. Wystawa pt: „Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce” prezentuje dziecięcych bohaterów nowel i powieści, poznawanych już w szkole od wczesnych lat szkoły podstawowej. Uczniowie mogli zobaczyć  wiejską chatę z autentycznym wyposażeniem z epoki: piecem, meblami, przedmiotami codziennego użytku - miejsce życia Janka Muzykanta czy Antka. Poznali  także ręcznie robione zabawki dziecięce oraz stroje ludowe. Na wystawie oglądali klasę szkolną z przełomu XIX i XX w. To szkoła znana z takich lektur jak „Ferdydurke”  czy „Syzyfowe prace”. W klasie są drewniane ławki z otworami na kałamarze, tablica drewniana, teczki na książki, podręczniki. Bohaterowie lektur to nie tylko dzieci żyjące w Polsce. Jest tu postać Tomka Sawyera  oraz Staś i Nel z „W pustyni i w puszczy”. Najbardziej kolorową częścią wystawy, która najbardziej podobała się dzieciom to gablota poświęcona bohaterom bajkowym z „Alicji w krainie Czarów”, „Małego Księcia”  czy postaciom z „Opowieści z Narni”. Wielkie wrażenie zrobiły na dzieciach  bardzo atrakcyjne eksponaty, m.in. model samolotu z czasów II wojny światowej, strój pilota, stara zdobiona szafa, ruszający się lew, wielokolorowe i bardzo autentyczne laki wyobrażające postaci Alicji, Kapelusznika, Królowej Kier i całej reszty bohaterów tej lektury.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, których celem było przywołanie postaci, bohaterów lektur. Przy użyciu materiałów plastycznych i wyobraźni mogli oni  uzyskać twarz ulubionego bohatera, spotkanego na wystawie.

Zarówno zwiedzanie tej niezwykłej wystawy jak i udział w warsztatach muzealnych było dla uczniów ogromnym i niezapomnianym przeżyciem.

Opracowanie A. Klecha