Tydzień Misyjny „Oto ja, poślij mnie”

W niedzielę 18 października 2020 r. obchodziliśmy  94 Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będący dniem solidarności w modlitwie i pomocy materialnej misjom. Dzień ten w Polsce rozpoczyna Tydzień Misyjny pod hasłem „Oto ja, poślij mnie”. Tak właśnie papież Franciszek zatytułował tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Misyjny.

W tym roku, naznaczonym cierpieniami i wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię Covid 19, to misyjne pielgrzymowanie całego Kościoła trwa nadal w świetle słowa, które znajdujemy w opisie powołania proroka Izajasza: „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6, 8). Jest to nieustannie nowa odpowiedź na pytanie Pana: „Kogo mam posłać?”. To powołanie pochodzi z serca Boga, z Jego miłosierdzia, które rzuca wyzwanie zarówno Kościołowi, jak i ludzkości w obecnym kryzysie światowym.

Nasza szkoła wpisuje się w wezwanie papieża Franciszka. Od 9 lat bierzemy udział w programie „Adopcja na odległość”, która polega na przyjęciu do swojego życia biednych dzieci lub młodzieży z kraju misyjnego poprzez zapewnienie im możliwości edukacji. Za pośrednictwem Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego otrzymaliśmy pod swą opiekę dzieci z Piura w Peru.  To już dziewiąty rok opieki i finansowania kształcenia grupy młodzieży czy dzieci będących na danej placówce misyjnej. Wpłacane  pieniądze są przeznaczone przede wszystkim na wyposażenie uczniów w podręczniki i przybory szkolne oraz zapewnienie odpowiedniego zaplecza umożliwiającego kształcenie.

Wolontariuszka z peruwiańskiej misji Gosia wspomina przyjaciół z Piura. Tak pisze o Nayelli,, Mam na imię Nayelli i swoje dwunaste urodziny spędziłam w oratorium. W domu cały dzień nikogo nie było. Zresztą i tak mama mnie porzuciła, a tata powiedział że nie chce mnie znać. A tutaj przyjaciele przynieśli tort, były prezenty. Wróciłam do domu zapłakana, ale wyjątkowo z innego powodu.”Nayelli jest w piątej klasie podstawówki. Mama odeszła od niej jak była malutka. Mieszka z tatą, który ma moto taxi, ale weekendy  spędza na piciu z sąsiadami, jak większość mieszkających tutaj panów… Wtedy córka się go boi.

Opiekun misji z Peru ks. Piotr napisał: „Pomagając dzieciom poprzez Adopcję na odległość wychodzicie poza granice komfortu życiowego, otwieracie się dla innych. Dzięki Waszej pomocy możemy prowadzić między innymi oratoria i szkołę przygotowania zawodowego.”

Dziękuję całej społeczności szkolnej za pomoc i włączenie się w dzieło Adopcji na odległość. Proszę o jeszcze.

Opiekun akcji Edyta Orzechowska

"Przyjaciele adopcyjni z Peru"