"Polski ZŁOTY ma 100 lat"

W ramach realizowanego w naszej szkole grantu NBP "Polski ZŁOTY ma 100 lat" chcieliśmy zaprezentować filmiki, mogące być inspiracją do pracy z uczniami.

Agnieszka Hernik

Działalność przedsiębiorcy

Podczas omawiania zagadnienia – małe finanse odwołałam się do znanej bajki o pszczółce Mai. Przypomniałam „zalety ekonomiczne” pszczółki. To że była ona pracowita, pomysłowa, optymistyczna, pomocna i lubiana. W opozycji do Mai przypomniałam sympatycznego trutnia Gucia, który uwielbiał drzemki.

Wskazując na zalety Mai zwróciłam uwagę dzieci na wielość dóbr (towarów i usług), które są wokół nas i służą do codziennego użytku. Telefony, ubranka, buty, ołówki, zeszyty, ławki, tablice itd. Wszystkie te przedmioty czynią nasz świat i życie lepszym. Doszliśmy razem z dziećmi do wniosku, że te dobra wytworzyli właśnie tacy ludzie, jak pszczółka Maja. Z drugiej strony zwróciłam uwagę, że gdyby w naszym mieście i regionie mieszkali tylko i wyłączenie ludzie pokroju leniwego trutnia Gucia, to nasz świat byłby bardzo ubogi w różnego rodzaju dobra i usługi. Nikt nie chciałby pracować i wytwarzać. Zwróćmy zatem uwagę, że przedsiębiorcy i pracownicy nie tylko gonią za pieniądzem, ale także, a może przede wszystkim, wytwarzają dobra i usługi, kreując dobrobyt.

Potem zastanowiliśmy się, jak wygląda życie pszczoły w ulu i omówiliśmy etapy jej osiągania dorosłości . Najpierw pszczoła sprząta, potem buduje plaster, karmi, broni, aż staje się żywicielką zbierającą nektar poza ulem. Zbierając nektar z kwiatów pełni bardzo ważną funkcję w przyrodzie – zapyla kwiaty. Znowu jest tu piękna analogia do działalności przedsiębiorcy. Na pozór wydaje się, że „lata” on tylko za pieniędzmi (nektarem), a w rzeczywistości kreuje dobrobyt dla innych wytwarzając produkty i usługi (zapyla kwiaty).

Planowanie finansowe

Podczas zajęć umieszczonych w powyższym filmie omówiłam z klasą zagadnienie oszczędzania. Każde dziecko otrzymało kartkę papieru z nadrukiem trzech słoików. Aby dzieci zrozumiały szybko, o co chodzi, nawiązałam do oszczędzania w śwince skarbonce. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że oszczędzanie w śwince jest dobre, ale jeszcze lepsze jest składanie pieniążków do trzech słoików. Ponieważ każdy z nich ma inne przeznaczenie, dlatego uczy nas to budżetowania lub planowania finansowego. W ten sposób starałam się pokazać dzieciom, że zarządzanie finansami w praktyce podlega niezmiennym prawom. Jeśli nauczymy się skutecznie zarządzać małymi pieniędzmi, to w konsekwencji tego w naszym portfelu pojawią się większe pieniądze.

Odbyła się także otwarta dyskusja, na co dzieci mogłyby przeznaczyć pieniądze z poszczególnych słoików. Najłatwiej było najmłodszym zdefiniować zachcianki. Były także bardzo pomysłowe, jeżeli chodzi o dobroczynność i pomoc innym ludziom. Najtrudniej było z inwestycjami, ale także ten temat został przedyskutowany.

Zajęcia z robotem Mind

Wykorzystanie robota Mind w projekcie

Udane inwestycje

Podczas spotkanie widocznego na filmie razem z uczniami rozmawiałam o inwestowaniu. Pojęcie „ udana inwestycja” wyjaśniłam na przykładzie zakupu roweru. Jeżeli dziecko kupi rower tylko po to, aby jeździć nim dla zabawy, to jest to „przyjemność”, „wydatek”, „konsumpcja”. Jednakże gdyby w starszym wieku ten sam rower służył dziecku do rozwożenia gazet, pizzy, przysyłek kurierskich w mieście, to wówczas byłaby to właśnie inwestycja itd.

Z perspektywy dziecka inwestycją powinna być też szeroko rozumiana nauka oraz zdobywanie umiejętności praktycznych. Inwestycją mogą być też instrumenty finansowe, które dziecko korzystając z pomocy rodziców może nabywać. Ponadto inwestycją mogą być wszelkie narzędzia pracy, sprzęt komputerowy, o ile nie służą tylko i wyłącznie zabawie.